Vaše dotazy ...

Datum: 19.11.2011

Vložil: Petr Ch.

Titulek: Upřesnění

Dobrý den, v ukazatelích aktivity uvádíte, že doba obratu zásob udává, za jak dlouho firma prodá své zásoby. Jelikož Tržby jsou v cenách prodejních, zatímco Zásoby jsou oceněny zpravidla v pořizovacích cenách, mám s tímto trochu problém. Aby to tak bylo, musel by být ukazatel podle mě = Zásoby / náklady na prodané zásoby, tedy např. doba obratu zboží = Zboží / náklady na prodané zboží. Rozdíl je v marži. Jinak s tvrzením, že doba obratu zásob tak jak ji uvádíte udává, jak dlouho jsou v zásobách vázány finanční prostředky souhlasím (tedy pokud jde o zboží).

Dále jsem nenašel zmínku, že pro interní analýzu (tedy mám-li přístup k interním údajům, ne jen k závěrce), je přesnější počítat s průměrnou hodnotou za sledované období, ne jen konečnou hodnotu ke dni závěrky. Tedy nejlépe průměrnou denní (týdení, měsíční, čtvrtletní) výši např. zásob, pokud jste z účetního systému schopný takový údaj dostat. Bohužel u externí analýzy (tedy máme-li jen veřejně dostupné údaje) můžeme odhad průměru zpřesnit asi jen zprůměrováním hodnot na konci a začátku (konci předchozího) účetního období.

Mohl byste popsat i jiné metody finanční analýzy kromě poměrových ukazatelů (např. horizontální a vertikální analýza absolutních hodnot). Děkuji.

Datum: 23.11.2011

Vložil: Autor webu

Titulek: Re: Upřesnění

Ano, v blízké budoucnosti počítám i svýkladem horizonátní či vertikální analýzy, avšak má pracovní vytíženost mi zatím neumožňuje se tímto oborem blížeji zde zabývat. Do konce roku však bych tato témata zde rád rozebral...

Datum: 21.09.2012

Vložil: Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Titulek: Re: Upřesnění

Pokud zmiňujete dobu obratu zásob, tak když vezmete Zásoby / Náklady na prodané zásoby (pokud berete účetní hodnoty, tak tedy "cena" zásob, které máme na skladu), nezjistíte nic jiného, že výsledek je 1. Protože v účetnictví máte hodnotu zásob v pořizovacích cenách, vyskladnění zásob je zase v pořizovacích cenách, takže máte 2 stejné hodnoty. Takže Tržby/Zásoby = Tržby/Náklady na prodané zásoby. Účtování zásob v rozvaze v prodejních cenách je sci-fi, protože to se těžko odhadne a musely by se dělat neustálé oprávky.

Doba obratu zásob se počítá ročně 360/(tržby/zásoby). Což Vám říká, že za kolik dní jste vyprodal sklad, jak dlouho máte zásoby na skladu, jestli se točí, jak dlouho jsou vázány finanční prostředky.

Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Datum: 10.11.2011

Vložil: Vlastimil

Titulek: Poměrové ukazatele

Dobrý den. Po dlouhé době jsem se dopočítal výsledků všech důležitých poměrových ukazatelů. Nyní mám za úkol nějakým způsobem shrnout a vyhodnotit situaci společnosti, nicméně jsem narazil na problém u ukazatelů rentability. I přes to, že vím, co jednotlivý ukazatel znamená, nejsem schopen říci, jestli je tato hodnota postačující, či nikoliv. Dá se na internetu najít nějaká průměrná hodnota pro jednotlivé roky v dílčích oborech např. podle OKEČ? Jinak bych Vám chtěl poděkovat za předešlé reakce. Vaše webové stránky shledávam velice přínosné.

Datum: 11.11.2011

Vložil: Autor webu

Titulek: Re: Poměrové ukazatele

Zkuste se "prolouskat" následujícími tabulkami Českého statistického úřadu. Jsou tam roky 2005 - 2009. Kdyby ani to nestačilo, dejte vědět, dali bychom to pak spolu dohromady. Odkaz:
https://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/p/8006-11

Datum: 04.11.2011

Vložil: Petr

Titulek: Údaje do FA

Dobrý den, mám za úkol udělat finanční analýzu jedné společnosti. V tomto oboru jsem naprostý amatér. Mohl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi rozvahou v plném rozsahu k určitému datu a mezi konsolidovanou rozvahou, protože hodnoty v obou se značně liší popř. jaké data mam použít pro fa? Děkuji

Datum: 04.11.2011

Vložil: Autor webu

Titulek: Re: Údaje do FA

Konsolidovaná účetní závěrka je závěrka skupiny firem, která sčítá aktiva a pasiva (rozvahy) a dosažené hospodářské výsledky (výsledovky) mateřské firmy s její podílovou účastí v ostatních firmách, které kontroluje nebo v nichž má podstatný nebo rozhodující vliv.
Doporučuji tedy pro začátek vybrat si k finanční analýze data "jedné" firmy.
Zpravidla se jedná o účetní výkazy (rozvaha, výsledovka, popř. Cash Flow) k 31.12. příslušného roku.

Datum: 02.11.2011

Vložil: Vlaďka

Titulek: Profin

Dobrý den, mohla bych se zeptat jak jste daleko s Profinem? Začínám pracovat na finanční analýze jedné české firmy a tento Váš program by mi doufám práci usnadnil. Děkuji

Datum: 03.11.2011

Vložil: Autor webu

Titulek: Re: Profin

Profin je již hotov, dodělávám pouze nápovědu a poslední grafické úpravy. Zaroveň připravuji webovou stránku k tomuto projektu (profin2011.webnode.cz). Předpokládám že do konce tohoto týdne již bude k dispozici ke stažení. Omlouvám se tak všem za toto zpoždění.

Datum: 15.10.2011

Vložil: Vlastimil

Titulek: Výroční zpráva

Dobrý den, mam za úkol udělat finanční analýzu libovolné společnosti na trhu. Podle výkladu nám bylo vysvětleno, že informace získám ve výroční zprávě firmy, která by měla být podle slov kantora sestavená podle ČÚS pro podnikatele. Našel jsem si v obchodním rejstříku společnost, ale nepoznám podle čeho je výroční zpráva sestavena. Jaký je rozdíl mezi VZ sestavenou podle IFRS (Evropský) a ČÚS pro podnikatele? Chybí zde nějaké důležité informace? Děkuji

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek

Nebyly nalezeny žádné otázky.