Vaše dotazy ...

Datum: 21.09.2012

Vložil: Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Titulek: Re: Finanční leasing ve finanční analýze?

Dobrý den,

jak upravit, to Vám neřeknu. Pro praxi si můžeme říci, že bez těch strojů by firma nezvládla takové tržby jaké dělá. Takže bud to mohla/může dělat tímto leasingem (nárůst nákladů) nebo si stroj mohla před několika lety koupit do vlastnictví (nárůst majetku, nárůst odpisů). Neberu v úvahu náklady na lidi, místo, provozní kapaliny, protože ty musí mít ten stroj ať je hrazen na leasing nebo ve vlastnictví.

Leasing pro finanční analýzu znamená to, že se v nákladech (https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Uctovani-leasingu-2-dil-prakticky-priklad-&idc=48) objevují peníze, které je třeba uhradit - tzn velikost majetku není taková - takže ovlivňuje například ukazatel rentability cizího kapitálu apod.. Úvěr je, že v pasivech je částka, která je snižována placením nákladových úroků. Vlastnictví jsou zvýšená aktiva a zvýšená pasiva.

Osobně bych do té práce napsal důvody, proč si vzala společnost leasing a ne jiný typ financování, jaké výhody jí to přineslo. Upravovat celou finanční analýzu kvůli hledání přínosu finančního leasingu je podle mého neskutečná kopa práce a nepouštěl bych se do toho :)

Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Datum: 15.12.2011

Vložil: Petr

Titulek: Altmanova analýza

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak se u Altmanovy analýzy počítá tržní hodnota vlastního kapitálu? A zajímalo by mě, jestli ji lze využít i na velké nadnárodní společnosti jako jsou blue-chips v hlavním americkém indexu Dow Jones? Děkuji za odpověď.

Datum: 21.09.2012

Vložil: Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Titulek: Re: Altmanova analýza

Dobrý den,

tržní hodnota vlastního kapitálu je vlastně hodnota, za kterou by si celý ten můj vlastní kapitál ode mne někdo koupil. Protože asi jediná možnost jak to zjistit, je mít společnost obchodovatelnou na burze (tržní cena akcií), nemůžeme to zjistit o žádné české firmě.

Pro společnost obchodovatelnou na burze je to počet akcií * tržní cena akcie.

Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Datum: 24.11.2011

Vložil: Petra

Titulek: ukazatele likvidity

Dobrý den, mám za úkol vytvořit finanční analýzu určité společnosti a zhodnotit výsledek na základě poměrových ukazatelů. Vypočtené ukazatele likvidity se však značně liší od Vámi uváděných rozmezí.
Likvidita běžná 7,2
Likvidita okamžitá 2,3
Likvidita pohotová 4,8
Likvidita provozní 2,3
Je to možné, popř. co takto vysoká čísla vyznačují
Děkuji za odpověď.

Datum: 21.09.2012

Vložil: Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Titulek: Re: ukazatele likvidity

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že likvidity se počítají jako schopnost splatit své krátkodobé závazky svým "různým podle vzorců" krátkodobým majetkem, tak tyhle hodnoty říkají, že společnost buď využívá dlouhodobý cizí majetek nebo většinu svého majetku kryje vlastním kapitálem, nerada si půjčuje. Prostě jmenovatel vzorečku (krátkodobé závazky) je strašně malý, takže ostatní pasiva musí být velká ....

Dále to říká, že společnost má z hlediska krátkodobého majetku asi tak 30% v penězích, 30% v pohledávkách a 40% v zásobách (běžná likvdita 7,2 - vše dohromady, okamžitá - 2,3 - pouze peníze, pohotová - peníze + pohledávky), spočteno dedukcí.

Společnost navrhuji buď začít peníze využívat - válejí se, nevydělávají - proč je tedy ve společnosti má, nebylo by lepší je na něco použít nebo je vyvést z té společnosti a investovat je například do banky, fondů, dluhopisů, pro rozjezd jiné společnosti. Druhá věc navrhuji podívat se na náklady majetku - tím, že má očividně příliš dlouhodobého majetku ztrácí viditelné náklady (platím úroky) nebo neviditelné náklady - náklady obětované příležitosti (v bance mi za ty peníze dají 1%, v podniku je návratnost kvůli válení se na účtech 0).

Samozřejmě může jít o preference majitele - chci peníze, chci se cítit bezpečně. Vše záleží na cílech majitele a toho, kam podnik směřuje. Nedá se prostě obecně říci, že 7,2 je kritická hodnota a majitel je blázen.

Pošlete sem do diskuse nebo klidně mě na email (najdete mě normálně v google vyhledávači, nechci brát panu Jadviščákovi z této stránky kredit) a zkusíme s tím něco provést.

Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Datum: 22.11.2011

Vložil: martalubojacka@seznam.cz

Titulek: Hodnocení efektivity a udržitelnosti projektu

Dobrý den, mám prosbu. Pracuji na Bak.práci - téma studie proveditelnosti podnik.záměru. Nevím si rady s části viz.nadpis. mají se vypočítat hodnotící ukazatele. Nevíte, zda není někde k dispozici na netu kalkulačka, kde bych některý z ukazatelů mohla vypočítat. Který ukazatel by bylo nejlépe počítat, pokud se jedná o jednoduchá záměr, jen náklady, výnosy, žádný dlouhodobý majetek, závazky, dluhy, odpisy. záměr se týká vývojem a prodejem webu a e-shopu.
Za každou radu předem děkuji. M.

Datum: 23.11.2011

Vložil: Auto webu

Titulek: Re: Hodnocení efektivity a udržitelnosti projektu

Jedná se o zhodnocení projektu z ekonomicko-finančního hlediska, konkrétně vyhodnocení finanční rentability projektu za pomocí hodnotících ukazatelů (PV=současná hodnota, NPV=čistá současná hodnota, IRR=vnitřní výnosové procento, DN=doba návratnosti, index rentability) a FINANČNÍ UDRŽITELNOSTI, tedy analýzy toho, zda je projekt v jeho provozní části ekonomicky „soběstačný“ nebo bude v některém okamžiku vyžadovat dodatečné finanční prostředky.
Vím, že je to jen heslovitě, ale z časových důvodů se nemohu této otázce věnovat hlouběji. Zkuste tedy na NETu hledat výše zmíněná "hesla".

Datum: 21.09.2012

Vložil: Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Titulek: Re: Re: Hodnocení efektivity a udržitelnosti projektu

Dobrý den,

v tomto případě doporučuji spočítat cashflow - Kolik do toho na začátku musím dát, kolik musím měsíčně vydělat na fungování, splátky, skladování, marketing a kdy chci, aby se mi investice vrátila a co se s tím bude dít, až se mi investice vrátí - samo to nepojede...

Josef Kohout, Analyzuj a Proveď

Datum: 21.11.2011

Vložil: Veronika

Titulek: Ukazatel aktivity

Dobrý den, rovněž bych se chtěla zeptat na ukazatele aktivity. Provádím analýzu a momentálně jsem u vyhodnocování jednotlivých vypočtených ukazatelů. Nejsem si jistá u ukazatelů Doby inkasa pohledávek a Doby splatnosti krátkodobých závazků, když hodnoty inkasa pohledávek mají rostoucí trend a hodnoty doby splatnosti krát. závazků jsou kolísavé, ale z převážné většiny dosahují nižší hodnoty než hodnoty Doby inkasa pohledávek..Děkuji

Datum: 23.11.2011

Vložil: Autor webu

Titulek: Re: Ukazatel aktivity

Doba splatnosti pohledávek udává přibližnou hodnotu ve dnech. Ukazuje na platební morálku odběratelů, vypovídá o kvalitě a výběru odběratelů (zákazníků), starost firmy o inkaso těchto pohledávek, strategii a jeho odbytových potížích. Za optimální vývoj lze považovat dobu splatnosti pohledávek menší než 30 dní, nžádoucí pak nad 90 dní. Zpravidla se pohybuje v intervalu 40-60 dní.
Rostoucí hodnota může být způsobena např. i delší splatností faktur. Špatným výběrem dodavatelů, špatnou péčí o inkaso pohledávek.
Krátkodobé závazky mohou kolísat ze stejných důvodů, ale opačně.

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek

Nebyly nalezeny žádné otázky.