Finanční slovník (řazeno abecedně)

01. Altmanova analýza rovnice
neboli identifikátor bankrotu, altmanův model či Altmanovo Z-skóre - vychází z tzv. diskriminační analýzy a vypovídá o finanční situaci ve firmě; statisticky dokáže předpovídat finanční krach firmy. Jejím autorem je prof. Edward Altman v r. 1968. V r. 1983 byla rovnice upravena i pro společnosti, které jsou obchodované na veřejných trzích.

02. Celková zadluženost vzorec
nám charakterizuje finanční úroveň firmy. Ukazuje nám míru krytí firemního majetku cizími zdroji. Vyšší hodnoty jsou rizikem pro věřitele, především pro banku.

03. Doba obratu pohledávek vzorec
nám říká, za jak dlouhou dobu (v průměru) nám zákazník zaplatí; tedy jak dlouhou dobu máme v těchto pohledávkách vázány naše finance.

04. Doba obratu zásob vzorec
nám udává, za jakou dobu (ve dnech) firma průměrně prodá své zásoby. Jinak řečeno, jak dlouho tyto zásoby leží na skladě a vážou tak na sebe finanční prostředky.

05. Doba obratu závazků vzorec
nám ukazuje dobu, která (v průměru) uplyne mezi nákupem zásob či externích výkonů a jejich úhradou; tedy jaká je naše platební morálka vůči našim věřitelům. 

06. Doba splácení dluhu z Cash Flow vzorec
nám vyjadřuje, za jak dlouho je firma chopna uhradit své závazky. Za příznivou hodnotu se považuje ukazatel do 3 let.

07. Koeficient samofinancování vzorec
je opakem k celkové zadluženosti (jejich součet = 100%). Udává, do jaké míry je firma schopna pokrýt své potřeby z vlastních zdrojů. Je vyjádřením finanční stability a samostatnosti firmy.

08. Likvidita běžná (likvidita III. stupně, Current Ratio, CR) vzorec
nám říká, kolika korunami z našich celkových oběžných aktiv je pokryta 1 Kč našich krátkodobých závazků. 

09. Likvidita okamžitá (likvidita I. stupně, Cash Position Ratio, CPR) vzorec
nám udává schopnost zaplatit své krátkodobé závazky „ihned“ – tedy pomocí hotovosti, penězi na účtech, šeky či krátkodobými cennými papíry. 

10. Likvidita pohotová (likvidita II. stupně, Quick Asset Ratio, QAR) vzorec
 je „očištěna“ o ne příliš likvidní položku - zásoby. Vyjadřuje, kolika korunami našich pohledávek a hotovosti příp. penězi na účtech je pokryta 1 Kč našich krátkodobých závazků. 

11. Míra zadluženosti vzorec
je poměrně významným ukazatelem pro banku z hlediska poskytnutí úvěru. Cizí zdroje by neměly překročit jeden a půl násobek hodnoty vlastního jmění; optimální stav je nižší hodnota cizích zdrojů než vlastního jmění.

12. Obrat aktiv vzorec
označovaný též jako produktivita vloženého kapitálu, měří efektivnost využití veškerých aktiv ve firmě. Ukazuje, jak se zhodnocují naše aktiva ve výrobní činnosti firmy bez ohledu na zdroje jejich krytí.

13. Obrat stálých aktiv vzorec
je ukazatelem efektivnosti využívání budov, strojů, zařízení, dopravních prostředků a ostatního dlouhodobého HIM. Případná nepříznivá hodnota signalizuje její nízké využití a je upozorněním pro výrobu, aby zvýšila využití svých výrobních kapacit.

14. Obrat zásob vzorec
nám sděluje, kolikrát je během roku každá položka zásob přeměněna v hotovost (prodána) a znovu uskladněna. Přináší tedy přehled o úrovni likvidity těchto zásob.

15. Rentabilita aktiv  (Return On Assets, ROA) vzorec
nám ukazuje, jak efektivně ve firmě vytváříme zisk bez ohledu na to, z jakých zdrojů tento zisk tvoříme. 

16. Rentabilita dlouhodobého kapitálu (Return Of Capital Employed, ROCE) vzorec
nám poskytuje údaj, jak jsme efektivně investovali (z vlastních či cizích zdrojů) z dlouhodobého hlediska. 

17. Rentabilita nákladů (Return On Costs, ROC) vzorec
nám vyjadřuje, kolik Kč nákladů musíme ve firmě vynaložit, abychom dosáhli 1,-Kč zisku. 

18. Rentabilita tržeb (Return On Sales, ROS) vzorec
nám poskytuje informaci o tom, jak velké výnosy musíme ve firmě vytvořit, abychom dosáhli 1,-Kč zisku. 

19. Rentabilita vlastního kapitálu (Return On Equity, ROE) vzorec
nám ukazuje, jak efektivně ve firmě zhodnocujeme prostředky, které jsme do podnikání vložili. 

20. Úrokové krytí vzorec
je poměrový ukazatel, který nám říká, kolikrát jsou úroky s poskytnutých úvěrů kryty výsledkem hospodaření firmy za dané účetní období. Čím vyšší je tento ukazatel, tím vyšší úroveň finanční situace ve firmě.

21. Úrokové zatížení vzorec
tento ukazatel nám vyjadřuje, kolik % z našeho zisku nám odčerpávají placené úroky. Tento ukazatel by neměl přesáhnout 40% hranici.